Skip to content

12 Barnert PlPaterson, NJ 07522

Built 1907

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block109
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,700
19%
Improvement Value:$123,700
81%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,765+3.9%
2024$7,472+9.5%
2023$6,821+7.2%
2022$6,363+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907