Skip to content

132 E Main StPaterson, NJ 07522

Built 1887

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Mar 6, 2025

Property Information

Block117
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,300
8%
Improvement Value:$164,700
92%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,120+3.9%
2024$8,776+9.5%
2023$8,012+7.2%
2022$7,473+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,134DeedBook 4870, Page 209

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,134DeedBook 4063, Page 136Recorded6/18/2021

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook D1231, Page 217

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1887