Skip to content

202 N 1st StPaterson, NJ 07522

Built 1887

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block118
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
16%
Improvement Value:$85,300
84%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,187+3.9%
2024$4,991+9.5%
2023$4,557+7.2%
2022$4,250+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,485DeedBook 4989, Page 8

Property Sale

Sale
$60,000

To:

DeedBook F128, Page 319

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1887