Skip to content

23-25 Hillman StPaterson, NJ 07522

Built 1897

Last Sale Date
Aug 21, 2017

Property Information

Block119
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,300
10%
Improvement Value:$236,000
90%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,313+234.0%
2024$3,986+9.5%
2023$3,639+7.2%
2022$3,394+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897