Skip to content

41 Hillman StPaterson, NJ 07522

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block119
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
15%
Improvement Value:$93,100
85%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,589+3.9%
2024$5,379+9.5%
2023$4,910+7.2%
2022$4,580+3.3%
Property History
Sales5Foreclosures1

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook D2745, Page 181Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook DD251, Page 9213Recorded9/10/2014

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 2595, Page 284Recorded7/18/2014

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook D1399, Page 109

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook D440, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1897