Skip to content

112-130 Sherwood Ave(Unit C106)Paterson, NJ 07502

Built 1987

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 1, 2011

Property Information

Block1303
Lot24
QualifierC106
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2 F/BR V
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
33%
Improvement Value:$63,400
67%
Total Assessment$94,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,810+3.9%
2024$4,628+9.5%
2023$4,225+7.2%
2022$3,941+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft720DeedBook 2140, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1987