Skip to content

66-70 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 29, 2005

Property Information

Block1309
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,400
71%
Improvement Value:$74,600
29%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,247+3.9%
2024$12,748+9.5%
2023$11,638+2.2%
2022$11,385+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 993, Page 298