Skip to content

312 Union AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 6, 2018

Property Information

Block1309
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,605
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
15%
Improvement Value:$237,700
85%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,261+3.9%
2024$13,724+9.5%
2023$12,528+7.2%
2022$11,686+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,605DeedBook 3301, Page 15

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook D2275, Page 74

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook R110, Page 533