Skip to content

147-149 Paterson AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block1309
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,748
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
21%
Improvement Value:$217,600
79%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,067+3.9%
2024$13,537+9.5%
2023$12,358+7.2%
2022$11,527+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,748DeedBook 2366, Page 163

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook D1992, Page 34

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook D1122, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1940