Skip to content

410 Totowa AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 7, 1999

Property Information

Block1404
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F 3G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage4,443
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
13%
Improvement Value:$297,400
87%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,415+3.9%
2024$16,758+9.5%
2023$15,299+7.2%
2022$14,270+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft4,443DeedBook 1624, Page 330