Skip to content

511-513 Park AvePaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 2, 2003

Property Information

Block8605
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage4,384
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,300
29%
Improvement Value:$201,600
71%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,414+3.9%
2024$13,871+9.5%
2023$12,663+7.2%
2022$11,811+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft4,384DeedBook 622, Page 133