Skip to content

28 Church StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 2, 2012

Property Information

Block4407
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage4,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,200
28%
Improvement Value:$311,000
72%
Total Assessment$433,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,072+3.9%
2024$21,240+9.5%
2023$19,390+7.2%
2022$18,086+4.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000

To:

Sq Ft4,452DeedBook 2165, Page 22

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook D1154, Page 135