Skip to content

107-111 Crosby AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block1606
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,400
30%
Improvement Value:$184,400
70%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,492+3.9%
2024$12,983+9.5%
2023$11,852+7.2%
2022$11,055+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook D1452, Page 107

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook D690, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1950