Skip to content

61-63 Union AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 16, 1999

Property Information

Block1615
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,589
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
33%
Improvement Value:$147,300
67%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,199+3.9%
2024$10,777+9.5%
2023$9,838+7.2%
2022$9,177+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 162, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1950