Skip to content

235-237 Lenox AvePaterson, NJ 07502

Built 1965

Last Sale Date
Oct 12, 1977

Property Information

Block1710
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
35%
Improvement Value:$155,700
65%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,203+3.9%
2024$11,743+9.5%
2023$10,720+7.2%
2022$9,999+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965