Skip to content

263-265 Lenox AvePaterson, NJ 07502

Built 1965

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block1710
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
36%
Improvement Value:$146,400
64%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+3.9%
2024$11,287+9.5%
2023$10,304+7.2%
2022$9,611+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 3951, Page 261

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook D2285, Page 13

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook D553, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1965