Skip to content

230-234 Arlington AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Nov 21, 2001

Property Information

Block1711
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,900
41%
Improvement Value:$123,700
59%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,679+3.9%
2024$10,277+9.5%
2023$9,382+7.2%
2022$8,751+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500

To:

Sq Ft1,766DeedBook 350, Page 248