Skip to content

258-264 Arlington AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block1711
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5B 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,600
33%
Improvement Value:$195,900
67%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,852+3.9%
2024$14,292+9.5%
2023$13,048+7.2%
2022$12,170+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,190DeedBook 3835, Page 101

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,190DeedBook 3805, Page 170Recorded6/5/2020

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook D926, Page 18