Skip to content

9-11 Crosby AvePaterson, NJ 07502

Built 1957

Last Sale Date
Aug 17, 2015

Property Information

Block1601
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description& F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,089
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
41%
Improvement Value:$116,500
59%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,741+4.0%
2024$9,365+9.8%
2023$8,527+7.4%
2022$7,937+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957