Skip to content

634-638 Market StPaterson, NJ 07513

Industrial

Last Sale Price
$893,700
Last Sale Date
Apr 10, 2006

Property Information

Block9007
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage14,553
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$309,900
30%
Improvement Value:$716,700
70%
Total Assessment$1,026,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,305+3.9%
2024$50,334+9.5%
2023$45,951+7.2%
2022$42,861+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$893,700

To:

Sq Ft14,553DeedBook 1223, Page 287