Skip to content

80-82 E 13th StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block2004
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage5,750
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,800
30%
Improvement Value:$221,500
70%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,014+3.9%
2024$15,410+9.5%
2023$14,068+7.2%
2022$13,122+8.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$195,000

To:

Sq Ft5,750DeedBook 1810, Page 83

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook D647, Page 125