Skip to content

62-64 2nd AvePaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block2312
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 2G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage5,952
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
25%
Improvement Value:$242,400
75%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,554+3.9%
2024$15,930+9.5%
2023$14,543+7.2%
2022$13,565+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 3120, Page 139Recorded8/15/2017

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft5,952DeedBook 3120, Page 139

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook K109, Page 68