Skip to content

36-38 E 13th StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block2005
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,179
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
13%
Improvement Value:$238,500
87%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,011+3.9%
2024$13,483-7.6%
2023$14,587+7.2%
2022$13,606+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft4,179DeedBook 3096, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$322,000
DeedBook D1637, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook D1158, Page 194