Skip to content

169-173 5th AvePaterson, NJ 07524

Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block2007
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage2,697
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
11%
Improvement Value:$359,500
89%
Total Assessment$402,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,528+3.9%
2024$19,754+9.5%
2023$18,034+7.2%
2022$16,821+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0