Skip to content

44 N 2nd StPaterson, NJ 07522

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block207
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,278
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,300
19%
Improvement Value:$124,800
81%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851+3.9%
2024$7,556+9.5%
2023$6,898+7.2%
2022$6,434+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook D365, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1877