Skip to content

42 N 2nd StPaterson, NJ 07522

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block207
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
17%
Improvement Value:$124,400
83%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,637+3.9%
2024$7,350+9.5%
2023$6,710+7.2%
2022$6,258+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook D365, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1898