Skip to content

76-78 Jefferson StPaterson, NJ 07522

Built 1898

Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block207
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,570
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
17%
Improvement Value:$192,200
83%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,734+3.9%
2024$11,292+9.5%
2023$10,308+7.2%
2022$9,615+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 2633, Page 274Recorded5/29/2015

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook D1383, Page 290

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook D505, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1898