Skip to content

78-80 E 22nd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$379,800
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block2312
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G L,21
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,200
20%
Improvement Value:$189,900
80%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,080+3.9%
2024$11,625+9.5%
2023$10,613+7.2%
2022$9,899+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$379,800

To:

Sq Ft1,904DeedBook 4378, Page 190

Property Sale

Sale
$226,000
Sq Ft1,904DeedBook 3699, Page 138Recorded11/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$468,000
DeedBook D1496, Page 27

Property Sale

SaleMulti
$468,000
DeedBook D1263, Page 286