Skip to content

58-60 2nd AvePaterson, NJ 07514

Industrial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 18, 2016

Property Information

Block2312
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage4,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
20%
Improvement Value:$323,600
80%
Total Assessment$406,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,691+3.9%
2024$19,911+4.4%
2023$19,072+7.2%
2022$17,790+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft4,800DeedBook 2807, Page 139

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook W116, Page 265