Skip to content

79 3rd AvePaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block2312
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage2,304
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
23%
Improvement Value:$188,800
77%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,493+3.9%
2024$12,022+9.5%
2023$10,975+7.2%
2022$10,237+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 3348, Page 127

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook D325, Page 111