Skip to content

241-249 Franklin StPaterson, NJ 07524

Built 1919
Apartment

Last Sale Price
$2,350,000
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block2817
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage15,920
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
17%
Improvement Value:$371,000
83%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,673+3.9%
2024$21,818+5.6%
2023$20,657+7.4%
2020$19,233+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,350,000

To:

Sq Ft15,920DeedBook 4762, Page 191

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 4018, Page 247Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$913,000
DeedBook 4018, Page 254Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook D2076, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1919