Skip to content

113-115 E 11th StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block2905
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage2,450
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
20%
Improvement Value:$220,000
80%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,011+3.9%
2024$13,483+9.5%
2023$12,309-18.6%
2022$15,122+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$195,000

To:

Sq Ft2,450DeedBook 2944, Page 62