Skip to content

553 River StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block2905
Lot10

Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
55%
Improvement Value:$17,800
45%
Total Assessment$39,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,028+3.9%
2024$1,951+9.5%
2023$1,781+7.2%
2022$1,662+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook D1478, Page 281

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook D292, Page 199