Skip to content

36 Highland StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block2912
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,815
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
16%
Improvement Value:$122,700
84%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,474+3.9%
2024$7,193+9.5%
2023$6,566+7.2%
2022$6,125+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,815DeedBook 4651, Page 69

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 4580, Page 53Recorded8/31/2023

Property Sale

Sale
$54,400
DeedBook D2314, Page 249

Property Sale

Sale
$120,900
DeedBook D1328, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1900