Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
353-355 Fair StPaterson, NJ 07501
Apartment
Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022
Property Information
Block3509
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage4,782
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$107,500
40%
Improvement Value:$161,300
60%
Total Assessment$268,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,695 | +3.9% |
| 2024 | $13,179 | +9.5% |
| 2023 | $12,031 | +7.2% |
| 2022 | $11,222 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.