Skip to content

39-41 N 3rd StPaterson, NJ 07522

Apartment

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block304
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5F 2G
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage5,244
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,900
27%
Improvement Value:$251,600
73%
Total Assessment$343,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,501+3.9%
2024$16,842+9.5%
2023$15,375+7.2%
2022$14,341+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft5,244DeedBook 4406, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

DeedBook 2644, Page 47Recorded6/17/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook D882, Page 51