Skip to content

29-31 N 3rd StPaterson, NJ 07522

Built 1900

Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block304
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
22%
Improvement Value:$134,000
78%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,753+3.9%
2024$8,423+9.5%
2023$7,690+7.2%
2022$7,173+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$88,850
DeedBook D2327, Page 291

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook D1118, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1900