Skip to content

102 Lafayette StPaterson, NJ 07501

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block3109
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
17%
Improvement Value:$95,600
83%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875+3.9%
2024$5,653+9.5%
2023$5,161+7.2%
2022$4,814+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,526DeedBook 4464, Page 273

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,526DeedBook 4148, Page 224Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook O134, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1900