Skip to content

113-115 Montgomery StPaterson, NJ 07501

Built 1900

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 22, 2010

Property Information

Block3109
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,174
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
17%
Improvement Value:$136,400
83%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,325+3.9%
2024$8,012+9.5%
2023$7,314+7.2%
2022$6,822+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft2,174DeedBook 1878, Page 97

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook D1454, Page 61

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook D588, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1900