Skip to content

249 N 4th StPaterson, NJ 07522

Built 1898

Last Sale Price
$129,200
Last Sale Date
Oct 1, 2015

Property Information

Block103
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,125
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
22%
Improvement Value:$113,600
78%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,413+3.9%
2024$7,134+9.5%
2023$6,513+7.2%
2022$6,075+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$129,200

From:

To:

DeedBook 2712, Page 203Recorded10/28/2015

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 2442, Page 31Recorded3/11/2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook D2255, Page 32

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook D342, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1898