Skip to content

431-433 Madison AvePaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 28, 2004

Property Information

Block3303
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,800
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,600
35%
Improvement Value:$149,600
65%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+3.9%
2024$11,287+9.5%
2023$10,304+7.2%
2022$9,611+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,800DeedBook 827, Page 145