Skip to content

341 10th AvePaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$1,095,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block3304
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F 3G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage4,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
19%
Improvement Value:$260,000
81%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,365+3.9%
2024$15,748+9.5%
2023$14,377+7.2%
2022$13,410+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,095,000

To:

Sq Ft4,056DeedBook 4583, Page 172

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 4239, Page 257Recorded2/9/2022

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 2824, Page 203Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook X106, Page 130