Skip to content

596 River StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Feb 16, 2023

Property Information

Block2009
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage3,996
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,400
15%
Improvement Value:$214,200
85%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,870+3.9%
2024$12,385+9.5%
2023$11,306+7.2%
2022$10,546+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft3,996DeedBook 4481, Page 193

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook D997, Page 170