Skip to content

332-334 E 28th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block3309
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
35%
Improvement Value:$116,600
65%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,100+3.9%
2024$8,757+9.5%
2023$7,994+7.2%
2022$7,457+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 3943, Page 24

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

DeedBook 3394, Page 80Recorded9/5/2018

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook D845, Page 17