Skip to content

322-326 E 28th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block3309
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,083
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
26%
Improvement Value:$156,400
74%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,807+3.9%
2024$10,399+9.5%
2023$9,494+7.2%
2022$8,855+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 2745, Page 204Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook D2061, Page 152