Skip to content

342-344 E 28th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 1, 2015

Property Information

Block3309
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
31%
Improvement Value:$124,700
69%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,176+3.9%
2024$8,830+9.5%
2023$8,061+7.2%
2022$7,519+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,744DeedBook 2686, Page 13

Property Sale

Sale
$91,000

From:

To:

DeedBook 2629, Page 44Recorded5/18/2015

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook D920, Page 57