Skip to content

346-348 E 28th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block3309
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,321
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
35%
Improvement Value:$111,600
65%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,748+3.9%
2024$8,418+9.5%
2023$7,685+7.2%
2022$7,168+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,321DeedBook 1103, Page 1