Skip to content

453-455 10th AvePaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$155,850
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block3309
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage6,305
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
17%
Improvement Value:$632,800
83%
Total Assessment$760,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,737+3.9%
2024$37,278+9.5%
2023$34,031+7.2%
2022$31,743+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,850

To:

Sq Ft6,305DeedBook 462, Page 180