Skip to content

377-381 E 27th StPaterson, NJ 07514

Apartment

Last Sale Price
$2,666,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block3309
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 3G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage7,444
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,200
17%
Improvement Value:$346,800
83%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,399+3.9%
2024$20,593+9.5%
2023$18,799+7.2%
2022$17,535-5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,666,000

To:

Sq Ft7,444DeedBook 4443, Page 212

Property Sale

SaleMulti
$1,705,000
DeedBook 3807, Page 79Recorded6/11/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel