Skip to content

345-347 E 27th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Feb 16, 2012

Property Information

Block3309
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
42%
Improvement Value:$69,200
58%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,048+3.9%
2024$5,820+9.5%
2023$5,313+7.2%
2022$4,956+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 2150, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$795,000
DeedBook K168, Page 31